Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą.

Czasem dziecko po prostu nie wie, w jaki sposób zabrać się do pracy. Podpowiedzmy dziecku, co może zrobić, aby wykorzystać czas przeznaczany na naukę w sposób jak najbardziej efektywny.

W systematycznej nauce znaczącą rolę odgrywają również rodzice. Są dla dziecka przykładem i wsparciem, ale powinni je też kontrolować.

Rodzicu doceniaj swoje dziecko:

- zauważaj nawet niewielkie osiągnięcia, a nie tylko porażki (to, że dostał trójkę czasami też może być sukcesem),

- nie stawiaj zbyt wygórowanych wymagań (są dzieci, które są po prostu słabsze, mają niższe możliwości poznawcze, a słabe oceny nie zawsze wynikają z lenistwa),

- pamiętaj, że nie zawsze liczy się tylko efekt końcowy (np. dobra ocena), ale wysiłek włożony w pracę, że dziecko się starało i włożyło trochę pracy w przygotowanie się,

- nie skupiaj się na porażkach, niepowodzeniach, bo to zniechęca do dalszej nauki.

W nauce warto stosować różnego rodzaju techniki ułatwiające zapamiętywanie. Notatki z wykorzystaniem różnych kolorów, podkreśleń i zabawnych rysunków, bazowanie na skojarzeniach, robienie wykresów, map myśli. Wszelkiego rodzaju fiszki, czyli słowa klucze i hasła w książkach, na tablicy, ścianie, biurku. To wszystko może pomóc dziecku lepiej i bardziej trwale opanować materiał (można pokazać przykład mapy myśli na projektorze).

Rodzicu pomagaj w odrabianiu lekcji:

- nie wyręczaj, nie podawaj gotowych rozwiązań,

- naprowadzaj tok myślenia dziecka, udzielaj wskazówek, wyjaśniaj wątpliwości,

- zadbaj o dobrą atmosferę podczas nauki (dziecko zdenerwowane lub przestraszone słabo zapamiętuje i niechętnie się uczy),

- zachęcaj dziecko do samodzielności (niech samo rozwiąże problem, dokona decyzji).

Rodzicu pokazuj korzyści płynące z nauki:

- pokazuj dziecku jak naukę można wykorzystać w życiu, w rzeczywistości (np. matematyka - przydatna w liczeniu, w sklepie, itp., historia - przydatna w związku z różnymi wydarzeniami, świętami),

- rozwijaj zainteresowania dziecka (zauważ, co lubi robić, polecaj ciekawe książki, programy),

- rozmawiaj z dzieckiem na różne (także poważne) tematy, zachęcaj do wyrażania własnych opinii).

Rodzicu współpracuj z szkołą:

- pamiętajmy, że nauczyciel to sprzymierzeniec w procesie edukacji dziecka,

- zachęcamy do konsultacji i porad za pośrednictwem LIBRUSA w tym trudnym czasie.

Rodzice powinni dawać dziecku do zrozumienia, że nauka jest ważna - nie mówić, że to strata czasu, nie zwalniać z udziału w lekcji z błahych powodów.

Opracowała: mgr Magdalena Gawlica – pedagog szkolny

Korekta: mgr Jagoda Długosz