21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

„Pani powiedziała też, że Zespół Downa, który ma Antoś, to też wada wrodzona. To tak jakby ktoś od początku zrobił nawet mały błąd w programie i komputer już nigdy nie działa tak, jak powinien. Jak dzidziuś jest w brzuchu mamy jeszcze maleńki jak ziarno piasku, to już ma tę wadę i ona rośnie razem z nim. I nie może mu potem pomóc ani lekarstwo, ani operacja, tylko trzeba go cierpliwie uczyć tego, co innym dzieciom przychodzi łatwiej. A czyja to wina? Niczyja. Tak się po prostu zrobiło.”

fragment książki „Mój młodszy brat” M. Krajewskiej

Drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele

Od 2005 roku 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Jednym z celów, jaki przyświeca obchodom tego dnia, jest uświadamianie szerszej społeczności, jak żyją i jakie potrzeby mają osoby z Zespołem Downa.

Sama data obchodów tego dnia również nie jest przypadkowa – 21 dzień trzeciego miesiąca w roku - odwołuje się mianowicie do trzech chromosomów, zamiast dwóch, występujących w 21 parze łańcucha DNA ludzkich komórek. Występowanie tej anomalii jest przyczyną wady genetycznej, jaką jest Zespół Downa.

Więcej o tym, czym jest Zespół Downa – https://www.youtube.com/watch?v=H6808V5zPNQ

Dla wszystkich, którzy z powyższą tematyką chcą zapoznać się bliżej polecamy książki.

Literatura dziecięca

1. „Mój młodszy brat” Moniki Krajewskiej
  2. „Wyspa mojej siostry” Katarzyny Ryrych
  3. „Tajemnica znikających ciasteczek” Aleksandry Chmielewskiej
  4. „Żółte kółka. Mam na imię In(n)a” Elizy Piotrowskiej

Dla starszych czytelników

1. „Poczwarka” Doroty Terakowskiej
  2. „Cela” Anny Sobolewskiej

Dla tych osób, które wolą obraz, nie słowo – filmy

1. https://www.youtube.com/watch?v=jJEzFqWkXNo - Osoby z Zespołem Downa same o sobie
  2. Film fabularny „Ja też” (reżyseria Antonio Naharro/Álvaro Pastor 2009)

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest także jako Dzień Kolorowej Skarpetki, które założone „nie do pary” stanowić mają wyraz naszej solidarności i tolerancji wobec osób z Zespołem Downa. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do powyższej akcji – w dwojaki sposób – zakładając skarpetki „nie do pracy” uwiecznione na zdjęciach oraz projektując własne wzory skarpetek.

Efekty naszej akcji przedstawiamy na załączonych zdjęciach.